4 najczęstsze przypadki, w których nie obędziesz się bez pomocy adwokata

Życie pisze różne scenariusze. Nierzadko stajemy w obliczu trudnych sytuacji, wymagających pojawienia się na sali sądowej. Biegła znajomość prawa pozwala wyjść obronną ręką z wielu poważnych problemów życiowych. Umiejętne pokierowanie postępowaniem może wpłynąć na korzystne rozstrzygnięcie nawet bardzo skomplikowanych spraw. To powód, dla którego warto korzystać z pomocy adwokata. Kiedy wsparcie doświadczonego specjalisty jest niezbędne? Odpowiedź poznasz w naszym artykule. 

Sprawy rodzinne

Jednym z kluczowych obszarów działalności kancelarii adwokackich jest prawo cywilne. W jego obrębie szczególnie powszechne są sprawy rodzinne i opiekuńcze. W ich zakres wchodzą postępowania sądowe dotyczące m.in.:

  • rozwodów;
  • separacji;
  • władzy rodzicielskiej;
  • kontaktów z dziećmi;
  • ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa.

Nie ulega wątpliwości, że są to sprawy o wyjątkowo delikatnym charakterze. Niemal zawsze wiążą się z trudnymi emocjami, które nierzadko skutecznie utrudniają sprawne przeprowadzenie procesu. W takich przypadkach wsparcie wprawionego adwokata okazuje się szczególnie ważne. Pomoc kancelarii obejmuje bowiem wszystkie etapy postępowania, a także negocjacje pomiędzy stronami. Warto, aby prowadził je adwokat. Wrocław i inne duże miasta to miejsca, w których nietrudno znaleźć dobrego specjalistę. Dzięki jego wsparciu perspektywa porozumienia jest łatwiejsza do osiągnięcia, a sama procedura przebiega znacznie sprawniej.

Sprawy spadkowe

W obrębie prawa cywilnego powszechny problem stanowią również sprawy spadkowe. Kwestie spadkobrania niejednokrotnie mogą przysporzyć wielu problemów. Dzieje się tak, ponieważ sprawy spadkowe mają duży wpływ na naszą sytuację finansową i prawną. 

Spadek dotyczyć może bowiem zarówno darowanych dóbr, jak i niespłaconych kredytów i zadłużeń. Zanim zdecydujemy się na przyjęcie spadku, warto skonsultować to z adwokatem, który dokładnie przeanalizuje wszelkie możliwe konsekwencje. 

Sprawy karne

Sprawy karne to obszar, z którym najczęściej wiąże się konieczność sięgnięcia po pomoc adwokata. W tym przypadku pomoc prawnicza powinna rozpocząć się już na pierwszym etapie postępowania. Szczególnie ważne są sytuacje, w których wobec oskarżonego został zastosowany środek zapobiegawczy w formie tymczasowego aresztowania. Wówczas pomoc adwokata polega przede wszystkim na:

  • aktywnym uczestnictwie w czynnościach śledztwa i dochodzenia;
  • udziale w procesie przesłuchiwania podejrzanych, pokrzywdzonych i świadków;
  • bezpośrednim kontakcie z zatrzymanym.

Sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie

Profesjonalna pomoc adwokata w sprawach o odszkodowanie ułatwi wykazać zasadność roszczenia. W sprawach tego rodzaju niezwykle ważne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, w której zwykły człowiek może czuć się zwyczajnie zagubiony. Adwokat dopilnuje wszelkich formalności i przygotuje nas do ewentualnego sporu z ubezpieczycielem. Wypadki zdarzają się często, a brak wiedzy w tym zakresie może przyczynić się do poniesienia wielu szkód. Warto zainwestować więc w fachową pomoc, która pomoże uzyskać należytą rekompensatę. 

Przedstawione przypadki to tylko kilka, najczęstszych przykładów spraw prowadzonych przez adwokatów. Ich działalność jest o wiele szersza. Opłaca się korzystać z pomocy doświadczonych prawników, gdyż często to oni właśnie są jedynym ratunkiem w trudnej sytuacji.