Czy powielone tło przy wydruku to wina tonera?

Jeśli drukarka to urządzenie, które jest w Twoim domu szczególnie często eksploatowane, a Ty sam drukujesz duże ilości materiałów, z pewnością zależy Ci na wysokiej jakości wydruku i niezawodności sprzętu. Wadliwe wydruki i niezidentyfikowane kłopoty z drukarką to zmora każdego, komu zależy na czasie. Powielone tło przy wydruku to tylko jeden z problemów, jakich przysporzyć mogą tonery do drukarek.

Tonery do drukarek – podstawowe informacje 

Toner a tusz 

Na początku warto odpowiedź na pytanie, czym właściwie jest toner i jaką funkcję pełni w procesie drukowania. Toner różni się bowiem od typowego tuszu przede wszystkim tym, że wykorzystuje odmienną technologię nanoszenia pigmentu na papier. Tusz stosowany w popularnych drukarkach atramentowych jest płynnym pigmentem. Natomiast toner jest charakterystycznym proszkiem znajdującym się w specjalnym wkładzie do drukarki, nazywanym często kasetą. Składa się z pigmentu, drobinek żelaza i żywicy. Znajduje swoje zastosowanie w drukarkach laserowych. Są one zwykle nieco droższe, ale ich niewątpliwym plusem jest tania eksploatacja. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie drukuje się często duże ilości materiałów. 

Toner – jak działa?

Prawidłowe działanie tonera determinowane jest przez odpowiednie naelektryzowanie za pomocą światła lasera. Pod jego wpływem proszek przykleja się do papieru i umożliwia druk. Taka technologia drukowania wykazuje wiele zalet, a druk: 

  • nie rozmazuje się;
  • nie blaknie pod wpływem światła;
  • jest wyraźny i trwały.

Tonery do drukarek – możliwe problemy

Na jakość wydruku składa się kilka istotnych kwestii. Wśród nich można w pierwszej kolejności wymienić oczywiście samo urządzenie, ale także użyte materiały eksploatacyjne, w tym szczególnie toner. W obrębie najpowszechniejszych możliwych kłopotów związanych ze złą jakością wydruku znajdują się:

  • powielone tło;
  • smugi;
  • poziome lub pionowe paski;
  • powtarzający się tekst;
  • fragment grafiki;
  • zbyt jasny wydruk;
  • czarne strony.

Za wskazane wady wydruku najczęściej odpowiedzialny jest właśnie toner. Jego nieprawidłowe działanie może powodować tego typu uciążliwe konsekwencje. Jak temu zapobiec? Dobrze mieć na uwadze kilka ważnych aspektów.

Po pierwsze, należy pamiętać, że znaczący jest wybór nie tylko odpowiedniego sprzętu drukującego, ale duże znaczenie ma również jakość zakupywanych do niego materiałów eksploatacyjnych. Dlatego warto dbać o to, by wymienne tusze czy tonery pochodziły wyłącznie od polecanych producentów. Wybieraj zatem oryginalne materiały lub sprawdzone źródła oferujące jakościowe zamienniki.

Po drugie, produkt, który jest w jakikolwiek sposób uszkodzony, może przysporzyć wielu problemów. Z tego powodu istotne jest także dokładne sprawdzenie tonera przed umieszczeniem go w kasecie drukarki, a następnie ostrożne odbezpieczenie produktu i jego umiejętne zamontowanie.

Po trzecie, warto pamiętać o odpowiednim przechowywaniu tonera. Duże znaczenie ma temperatura przechowywania. Narażenie produktu na długie działanie zbyt wysokiej temperatury może wpłynąć niekorzystnie na jakość zawartego w nim pigmentu.

Pamiętaj, że dużą część problemów z drukowaniem, jakich może przysporzyć Ci nieprawidłowa praca tonera, możesz rozwiązać samodzielnie. Kłopoty z tonerem nie wymagają bowiem każdorazowo interwencji profesjonalnego serwisu.