Obowiązek złożenia zeznania podatkowego jest w Niemczech określany jako Pflichtveranlagung. Tematem odprowadzania podatku u zachodnich sąsiadów Polski, powinien zainteresować się każdy, kto legalnie pracował w tym kraju w ostatnim czasie. Pomimo iż proces składania deklaracji różni się nieco od tego jak to wygląda w Polsce, to nie jest on szczególnie skomplikowany. Dowiedz się o czym powinieneś pamiętać rozliczając podatek z Niemiec i poznaj najważniejsze daty związane z tą procedurą.
Rozliczenie podatku z Niemiec – o czym musisz pamiętać?
Należy zwrócić uwagę na fakt, że niemiecki kalendarz podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W związku z tym rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia danego roku podatkowego. Do narzuconego z góry terminu musisz złożyć wszystkie obowiązujące dokumenty, a są to następujące pozycje:
- Lohnsteuerbescheinigung – jest to zaświadczenie o wynagrodzeniu i odprowadzonym podatku, które otrzymujesz od pracodawcy po zakończeniu współpracy lub kiedy zbliża się koniec roku podatkowego.
- Zaświadczenie o dochodach w Polsce EU/EWR – jest to świadectwo, które wypełnia się samemu, a następnie składa się w je w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w Polsce.
Po zakończeniu roku podatkowego, każda osoba, która osiągnie dochód w Niemczech zobowiązana jest do obliczenia podatku i złożenia zeznania, które jest podobne do polskiego formularza PIT-37. W sytuacji, kiedy niemiecki pracodawca odprowadził zbyt wysokie zaliczki, podatnikowi należy się zwrot, natomiast gdy sytuacja jest odwrotna, konieczna jest dopłata. Rozliczanie podatku z Niemiec jest możliwe dla każdego, kto w danym roku podatkowym osiągnął dochody w tym kraju oraz przedstawił niezbędne do tego procesu dokumenty. Warto wspomnieć, że w Niemczech jest możliwość odzyskania podatku do czterech lat wstecz.
Wysokość zwrotu jest określana indywidualnie dla każdego podatnika. Wpływ na nią mają następujące czynniki:
- wysokość uzyskanego dochodu w Niemczech,
- wysokość odprowadzonego podatku,
- stan cywilny,
- sytuacja rodzinna.
Istnieją sytuacje, w przypadku których deklaracja podatkowa może nie zostać rozpatrzona pozytywnie. Przykłady takich sytuacji:
- podatnik pracował w Niemczech przez mniej niż 183 dni w roku i zarobił więcej niż
4 000 euro w innym państwie, - podatnik, który składał deklarację razem ze współmałżonkiem i okazało się, że ich wspólny dochód przekroczył 8 000 euro.
Rozliczenie podatku z Niemiec – najważniejsze daty
Od momentu złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie do otrzymania decyzji podatkowej z urzędu skarbowego mija średnio od pięciu do ośmiu tygodni. Ostateczny termin na oddanie deklaracji podatkowej w Niemczech to 31 lipca danego roku. Podatnicy, którzy są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego za rok 2020, muszą je dostarczyć do urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 roku. Niemieccy urzędnicy wnioski rozpatrują zaczynając od tych, które wpłynęły jako pierwsze, dlatego jeśli zależy Ci na czasie, lepiej złożyć wszystkie dokumenty najszybciej jak tylko to możliwe.