Polska branża IT za najbardziej atrakcyjne rynki IT uważa USA, Niemcy i Wielką Brytanię. Mimo iż dane pokazują, że większość działań polskich software house’ów obsługuje rodzime firmy, to ponad połowa z nich czerpie dochód z rynku amerykańskiego. W artykule podpowiadamy, jak przekroczyć granice i dokonać ekspansji firmy IT poza Polskę.

Ekspansja firmy IT na zagraniczne rynki – jak zacząć?
Polscy specjaliści zajmujący się rozwojem oprogramowania, cieszą się dobrą opinią zagranicą, dlatego często są zatrudniani przez zagraniczne firmy technologiczne. Tym samym, rośnie zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem IT. Dodatkowo, praca programisty najczęściej może być wykonywana całkiem zdalnie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować w zespołach międzynarodowych.
Ekspansja zagraniczna pociąga za sobą ryzyko w przypadku dużych kontraktach, które z reguły wymagają stałej obecności przynajmniej jednej osoby na miejscu, czyli w siedzibie klienta, która w tym wypadku może znajdować się na drugiej półkuli. Te same wyzwania dotyczą zespołu sprzedażowego.
Wyjście usług na rynek międzynarodowy wiąże się nie tylko z korzyściami, takimi jak znacznie wyższe ceny usług, ale także ze zwiększonymi kosztami prowadzenia działalności i funkcjonowania profesjonalnych struktur. Mimo tego, badania pokazują, że większość firm IT planuje rozwój i wyjście poza rodzimy rynek
Software house za granicą – na co zwrócić uwagę?
Polskie firmy IT coraz chętniej wychodzą na rynki zagraniczne. Są w grupie biznesów z dziedziny nowych technologii, których już ponad połowa działa poza granicami kraju. Badania pokazują, że nawet 65% polskich firm prowadzących biznes w internecie, jest obecnych za granicą. W związku z tym, że rodzimi specjaliści oferują wysoką jakość usług, a przy tym są wciąż konkurencyjni jeżeli chodzi o cenę, szansa na międzynarodowy sukces jest bardzo realna.
Ważnym elementem podczas planowania biznesu za granicą jest odpowiednie przygotowanie ze względu na kwestie prawne. Regulacje dotyczące świadczenia usług w internecie mogą się znacznie różnić między krajami. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na zarządzanie ryzykiem walutowym oraz zaufane partnerstwo biznesowe.
Źródło fotografii: https://unsplash.com/@belart84