Jak założyć firmę budowlaną w Niemczech?

Jak założyć firmę budowlaną w Niemczech

W związku z tym, że gospodarka naszego zachodniego sąsiada jest w światowej czołówce najlepiej rozwijających się na świecie, wielu Polaków decyduje się albo na wyjazd do pracy za granicę, albo na założenie w Niemczech własnej działalności. Szczególnie popularna wśród rodaków jest branża budowlana, w której wciąż notowane jest duże zapotrzebowanie na fachowców. Sprawdź, jak założyć firmę budowlaną w Niemczech i dlaczego warto to zrobić.

Firma budowlana w Niemczech – działalność gospodarcza w UE

Wraz z wkroczeniem Polski do Unii Europejskiej, zyskaliśmy możliwość rozwoju przedsiębiorstw poza granicami kraju. Poza znanym wcześniej rozwiązaniem, czyli rejestracją działalności na przykład w Wielkiej Brytanii, pojawiła się jeszcze szansa na prowadzenie działalności w Niemczech i innych krajach UE.

W celu założenia firmy o profilu budowlanym przyszły przedsiębiorca musi uzyskać zezwolenie. Jeśli obywatel polski chce zdobyć dokument uprawniający do prowadzenia firmy w Niemczech, powinien należeć do niemieckiej izby rzemieślniczej oraz posiadać kartę rzemieślniczą. Proces rejestracji przedsiębiorstwa w Niemczech, szczególnie w branży budowlanej, jest nieco bardziej skomplikowany niż w Polsce. W naszym kraju wystarczy bowiem wypełnić formularz, a następnie złożyć go we właściwym urzędzie. Wszelkie formalności można zrealizować już online, bez wychodzenia z domu. U naszych zachodnich sąsiadów, co zostało zaznaczone, istnieje szereg zawodów, w przypadku których wymagane jest zdobycie stosownych uprawnień. Niemiecka ustawa o rzemiośle wymienia aż 41 profesji, które wymagają uprawnień, wśród nich są między innymi: cieśla, murarz, dekarz, malarz, kamieniarz.

Firma w Niemczech – zalety

W Niemczech zapotrzebowanie na usługi budowlane jest stale większe niż ich podaż, dlatego to bardzo intratny rynek, jeśli chodzi założenie firmy budowlane. Aby legalnie prowadzić działalność, należy ją zarejestrować i spełniać kilka zasadniczych warunków. Okazuje się bowiem, że niemieckie prawo w tek kwestii jest zawiłe i warto dokładnie przeanalizować przepisy z tego zakresu.

Prowadzenie przedsiębiorstwa budowlanego w Polsce nie uprawnia na przykład do stałej działalności na terenie Niemiec. Przepisy prawne różnią się w krajach Unii Europejskiej i niestety nie można założyć działalności w analogiczny sposób, co w Polsce.

Podatki od działalności budowlanej

Kolejną sprawą, na którą każdy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę, jest niemiecki system podatkowy, który różni się od tego obowiązującego w Polsce. Prowadząc działalność legalnie, przedsiębiorca jest zobowiązany do odprowadzania podatku od towaru i usług, czyli VAT. Nie oznacza to jednak, że osoba, która ma zarejestrowaną firmę w Polsce i jednocześnie pracuje na budowie w Niemczech, jest zwolniona ze składek. Przedsiębiorca jest zmuszony odprowadzić VAT dwukrotnie, według stawek zgodnych z regulacjami danego kraju. Przy czym warto także zaznaczyć, że w Niemczech istnieje szereg ulg podatkowych oraz inne progi podatkowe, niż w Polsce.