Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu 2023?

Zbita szklanka z alkoholem, obok niej leżą kawałki szkła oraz kluczyki do samochodu

Statystyki nie napawają optymizmem – liczba pijanych kierowców stale rośnie. Stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze jest surowo karane. Nietrzeźwi kierowcy muszą liczyć się z wieloma konsekwencjami, w tym z zakazem prowadzenia pojazdów. Uchwalone niedawno ustawy przewidują jeszcze większe restrykcje. Czy przepisy w 2023 roku się zmienią? Sprawdź, kiedy przyda Ci się pomoc adwokata w sprawie jazdy po alkoholu.

Jazda po alkoholu – wykroczenie czy przestępstwo?

Wymiar kary dla osób prowadzących samochód pod wpływem alkoholu różni się w zależności od ilości zażytej substancji. Oczywiście im wyższy poziom upojenia, tym poważniejsze i surowsze skutki. Kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami takimi jak grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności. Jazda po alkoholu może być karana jako:

  • wykroczenie – stan po użyciu alkoholu – 0,2-0,5 promila we krwi lub 0,1-0,25 mg w 1 dm3 w wydychanym powietrzu, 
  • przestępstwo – stan nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila we krwi lub więcej niż 0,25 mg w 1dm3 w wydychanym powietrzu.

Wykroczenie – wymiar kary

Osoba, która popełniła wykroczenie (art. 87 Kodeksu Wykroczeń) musi zapłacić grzywnę w wysokości od 50 do 5000 zł lub spędzić w areszcie do 30 dni. Po nowelizacji ustawy o ruchu drogowym z 17 września 2022 roku zaostrzyły się przepisy. Nietrzeźwy kierowca otrzymuje nie 10, a 15 punktów karnych i zakaz prowadzenia pojazdów w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat. 

Konsekwencje popełnienia przestępstwa 

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości traktowane jest jak przestępstwo (art. 178a § 1 Kodeksu karnego). Co czeka kierowców, u których wykryto ponad 0,5 promila alkoholu we krwi? Po pierwsze – zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat, a w przypadku ponownego zatrzymania nawet dożywotnio. Po drugie – kara finansowa w postaci wpłaty na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (od 5 000 zł do 60 000 zł). Decyzja o pozbawieniu wolności dotyczy spraw recydywistów.

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu

Prowadzenie roweru po spożyciu alkoholu traktowane jest jako wykroczenie bez względu na ilość substancji w organizmie. Nie ma wówczas znaczenia, czy mowa o 2 czy 3 promilach – aktualne przepisy prawne nie dają podstaw do uznania takiej sprawy za przestępstwo. Pijany rowerzysta może zostać obciążony zakazem prowadzenia pojazdów inne niż mechaniczne oraz mandatem wynoszącym min. 1000 zł. 

Pomoc adwokata w sprawie jazdy po alkoholu

Obecnie trwa dyskusja nad zaostrzeniem wymiaru kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Co zmieni się w 2023 roku? Rząd uchwalił ustawę dotyczącą konfiskaty auta, która wejdzie w życie już w grudniu. Osoba mająca we krwi ponad 1,5 promila straci samochód. Ze względu na surowe wyroki, pomoc adwokata w sprawie jazdy po alkoholu może okazać się niezbędnym wyjściem. Zadaniem pełnomocnika będzie dążenie do osiągnięcia jak najkorzystniejszego wyniku sprawy. Specjaliści służą wsparciem również w przypadku działań związanych z próbą odzyskania prawa jazdy czy umorzenia postępowania.