Pierwsza rozprawa rozwodowa — jak wygląda i czego oczekiwać?

Strony w postępowaniu karnym

Decyzja o rozwodzie oraz idące za nią konsekwencje to trudne doświadczenie dla większości osób. Oznaczają one bowiem całkowite przeformułowanie życia i zmianę perspektyw na przyszłość. Aby proces ten przebiegł w jak najmniej stresujący sposób, warto rozważyć współpracę z prawnikiem, którego specjalizacją są przede wszystkim rozwody. Gdańsk, Katowice czy każde większe miasto to miejsca, w których bez problemu można znaleźć kancelarię o takim profilu. Dobry prawnik sprawnie przeprowadzi swojego klienta przez całą procedurę. W poniższym poradniku zebrane zostały najważniejsze informacje o początku sprawy rozwodowej, przede wszystkim z myślą o osobach, które zastanawiają się nad rozpoczęciem współpracy ze specjalistą. 

Warunki do złożenia pozwu o rozwód

Rozstanie i rozwód to zazwyczaj wynik zmagania się z nierozwiązywalnymi problemami. Jednak pomijając osobiste doświadczenia, przed sądem należy wykazać, że pomiędzy małżonkami doszło do całkowitego rozpadu relacji. Z perspektywy prawnej oznacza to, że jakiekolwiek więzi między partnerami całkowicie ustały, a doświadczenie wskazuje, że ich naprawienie jest niemożliwe. W praktyce orzeczenie o rozwodzie zapada w momencie, kiedy nie da się już wskazać istnienia między mężem i żoną relacji emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Jednocześnie należy pamiętać, że sąd nie zadecyduje o rozwodzie, jeśli w wyniku tej decyzji ucierpi dobro małoletnich dzieci lub byłoby to niedopuszczalne z uwagi na zasady współżycia społecznego – na przykład w przypadku choroby partnera i pozbawienia go w wyniku rozwodu wsparcia emocjonalnego oraz materialnego. 

Jak wygląda procedura rozwodowa? 

Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu jest wniesienie pozwu na piśmie. Powinien on spełniać warunki formalne oraz zawierać kluczowe dla decyzji sądu informacje, dlatego też warto już na tym etapie skontaktować się z kancelarią, której specjalizacją są rozwody. Gdańsk jest miastem, w którym bez problemu znaleźć można prawnika gotowego do poprowadzenia sprawy rozwodowej. Po złożeniu pozwu (wraz z odpisem aktu małżeństwa, skróconymi odpisami aktów urodzenia niepełnoletnich dzieci oraz potwierdzeniem opłaty sądowej) i ewentualnymi dokumentami uzasadniającymi całkowity i trwały rozpad pożycia, pozostaje czekać na wyznaczenie daty rozprawy. 

Przed pierwszą rozprawą – jak się przygotować? 

Przygotowanie do pierwszej rozprawy rozwodowej wygląda bardzo różnie – wszystko jest uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej oraz szczegółowych przyczyn decyzji o rozwodzie. Jeśli istnieją podejrzenia, że sprawa może być skomplikowana, dobrym pomysłem będzie przećwiczenie razem z prawnikiem pytań i odpowiedzi, które mogą paść w sądzie. Należy pamiętać, ze sąd jest zobowiązany przesłuchać obie strony, dlatego też trzeba liczyć się z koniecznością stawienia się przed nim przynajmniej raz. 

Jak długo mogą trwać rozwody (Gdańsk)

Czas trwania sprawy rozwodowej bywa różny. W niektórych przypadkach orzeczenie zapada już po pierwszej rozprawie, jednak znane są także rozwody ciągnące się latami. Uzyskanie decyzji po jednym spotkaniu w sądzie jest możliwe przede wszystkim w dwóch sytuacjach: 

  • kiedy małżonkowie nie mają dzieci ani wspólnego majątku, a żadne z nich nie domaga się orzekanie o winie; 
  • jeszcze przed rozprawą małżonkowie uzgodnili najważniejsze kwestie dotyczące rozstania i wypracowali wspólne stanowisko.